PLAYER ->

radiospacja

Teraz gra/my

Tytuł

Wykonawca


Kiedy ona powie sobie dość

Opublikowany przez dnia 17 maja 2021

Kiedy w zeszłym tysiącleciu polska grupa O.N.A. nawiązała współpracę z jugosłowiańskim/słoweńskim über bandem Laibach – którego działalność Slavoj Žižek opisał jako „rozbijanie systemu (panującej ideologii) nie przez jego ironiczną imitację, ale przez przesadne się z nim utożsamianie i wywlekanie na światło dzienne bezwstydnego super-ego systemu” – pomyślałem, po zapoznaniu się z płytą re-T.R.I.P., że rozczarowujące efekty tej współpracy mogą kiedyś się zemścić. Nie czekałem długo. Po zaledwie 22 latach karma wróciła. Z siłą niszczycielskiego tornada.

Wokalistka i kompozytorka Rosalie Hoffman wraz z producentką muzyczną Chloe Martini postanowiły nagrać na nowo jeden z najbardziej znanych utworów O.N.A. „Kiedy powiem sobie dość”. I niestety to zrobiły.

Cover ma swoje prawa i ciemne, sadystyczno-masochistyczne „Venus In Furs” The Velvet Underground mogło w wykonaniu The Ukrainians zamienić się w piękną wizję przyszłości „Chekannya”, ale wiązało się to z czymś więcej niż tylko ze zmianą aranżacji melodii.

Natomiast coś, pod czym podpisują się panie Rosalie oraz Chloe jest wykonaniem piosenki o samobójstwie i ostatecznym odchodzeniu tak, by była ona (o.n.a.?)* „idealną klubową nutką do tańca”, „zimnym winem musującym przy zachodzie słońca nad morzem”, „wakacyjnym vibem”, „letnią nostalgią” „totalnym chillem”, aby „nóżka chodziła” a „oczami wyobraźni widać było piwko nad Wisłą z dziewczynami”.* Z prawie niezmienionym tekstem. (Z kronikarskiego obowiązku. „Czy warto było spalać się jak ja” zostało zaśpiewane raz jako „Czy warto było spalić się jak ja” a raz jako „Czy warto było starać się jak ja”. Zmiany nic niewnoszące, a na dodatek pierwsza z nich wątpliwa, bo konstrukcja tekstu była klarowna i użyte były trzy czasowniki niedokonane: szaleć / spalać się / kochać).


Chyba naprawdę żyjemy w świecie wtórnego analfabetyzmu, bo na YT i Spotify odsłony przekraczają miliony.

Nie jestem i nigdy nie byłem fanem O.N.A. Ale jestem ultrasem coverów. Dlatego szkoda życia na kontakt z czymś, na co szkoda życia i nie zamieszczam linka. Szukasz i słuchasz na własne ryzyko. A poza tym pewnie i tak cię dopadnie. Jak Zenek.

* Cytaty z komentarzy na kanale RosalieOfficial.

Zdjęcie: Piotr Bieniecki / www.fototeo.pl

Autor: Jacek Pawlak

Kontynuuj czytanie