PLAYER ->

radiospacja

Teraz gra/my

Tytuł

Wykonawca


DETOKS POLITYCZNY

Zaplanowane audycje

Sobota 10:00 11:00

CO TYDZIEŃ ROZMOWA Z KIMŚ FANTASTYCZNYM

O społeczeństwie. O kulturze. W kontekście, ale bez bieżącej polityki. I bez polityków.

Gośćmi Mirosława Oczkosia byli m.in.:

🟡⚫ Marta DZIDO 🟡⚫ Urszula DUDZIAK 🟡⚫ Jerzy RADZIWIŁŁOWICZ 🟡⚫ Zbigniew HOŁDYS 🟡⚫ Henryk SAWKA 🟡⚫ Krzysztof SKIBA 🟡⚫ Janusz PANASEWICZ 🟡⚫ Renata MIEŃKOWSKA-NORKIENE 🟡⚫ Rudi SCHUBERTH 🟡⚫ Jerzy M. NOWAK 🟡⚫ Michał RUSINEK 🟡⚫ Jeremi KALKOWSKI 🟡⚫ Marta FREJ 🟡⚫ Maria SADOWSKA 🟡⚫ Agnieszka HOLLAND 🟡⚫ Adam WAJRAK 🟡⚫Paweł GUŻYŃSKI 🟡⚫ Karolina KORWIN-PIOTROWSKA 🟡⚫ Janusz GAJOS 🟡⚫ Tomasz SEKIELSKI 🟡⚫ Tadeusz DROZDA 🟡⚫ Jacek DUBOIS 🟡⚫ Władysław FRASYNIUK 🟡⚫ Adam BODNAR 🟡⚫ Marek PRZYBYLIK 🟡⚫ Wojciech MALAJKAT 🟡⚫ Olaf LUBASZENKO 🟡⚫ Maciej WIERZYŃSKI 🟡⚫ Artur ANDRUS 🟡⚫  Kazimierz SOWA 🟡⚫  Ryszard SCHNEPF 🟡⚫ Anna MATERSKA-SOSNOWSKA 🟡⚫ Robert GÓRSKI 🟡⚫ Igor TULEYA 🟡⚫ Andrzej KOMOROWSKI 🟡⚫ Vincent V. SEVERSKI 🟡⚫ Tomasz SIANECKI 🟡⚫ Mateusz KIJOWSKI 🟡⚫ Renata DANCEWICZ 🟡⚫ Krystyna SKARŻYŃSKA 🟡⚫ Michał URBANIAK 🟡⚫ Sławek UNIATOWSKI 🟡⚫ Wojtek ZIMIŃSKI 🟡⚫ Iwona GUZOWSKA 🟡⚫ Marcin MATCZAK 🟡⚫ Katarzyna KŁOSIŃSKA 🟡⚫ Robert KORZENIOWSKI 🟡⚫ Łukasz KOMUDA 🟡⚫ Ewa MARCINIAK 🟡⚫ Piotr NIEMCZYK 🟡⚫ Witold JURASZ 🟡⚫ Grzegorz MARKOWSKI (dziennikarz) 🟡⚫

Posłuchaj podcastów

Czerwiec 2021

 

Maj 2021

– W polityce zagranicznej albo trzeba mieć wystarczającą przewagę, żeby kogoś pokonać, albo trzeba się z nim dogadać. Najgłupsze, co można zrobić, to kopać go po kostkach. Bo kopiąc po kostkach, owszem, zyskamy wroga, ale nie odniesiemy żadnych korzyści.
Witold Jurasz przypomina, kto poparł Łukaszenkę w 1994 roku i załamuje ręce nad brakiem polskiej polityki zagranicznej.

 

– Policjanci wykonują polecenia przełożonych, nawet jeśli są ewidentnie niezgodne z prawem. Świadomie działają nielegalnie. Dowodem na to są setki wyroków sądowych. Z drugiej strony jest przyzwolenie rządzących na tę patologię, co jest ewidentnym elementem państwa policyjnego. Piotr Niemczyk, ekspert ds. bezpieczeństwa, II część rozmowy.

 

Z badań społecznych wynika, że zaledwie 5% ofiar przestępstw popełnionych z nienawiści zgłasza się na policję. Żeby to zmienić niezbędna jest edukacja w szkołach, edukacja policjantów, wprowadzenie odpowiednich priorytetów oraz procedur. Trzeba też odebrać państwu prawo do decydowania o tym, o czym powinni decydować sami obywatele. Pieniądze kierowane do Funduszu Wolności, gdzie przeznacza się je na śpiewanie pieśni patriotycznych, powinny trafiać do fundacji i stowarzyszeń zakładanych przez ludzi, którzy chcą przeciwdziałać przestępstwom z nienawiści i pomagać ofiarom.
To tylko jeden z wątków poruszonych w rozmowie z Piotr Niemczyk, ekspertem ds. bezpieczeństwa. Mirosław Oczkoś zaprasza na jej kontynuację!

 

Nie wie lewica, co zrobi prawica, ale podjęła walkę o elektorat socjalny. Powstał sojusz (nie Tercet) egzotyczny, a popierają go ci, którzy kupili narrację, że bez niego pieniądze z Funduszu Odbudowy nie trafią do ich kieszeni.
Diagnoza postawiona przez Ewę Marcinkiewicz i Mirosława Oczkosia wymaga solidnej detoksykacji. W trakcie terapii nie należy zapominać, że taki Darth Vader, jaka galaktyka…

 

Wskutek pandemii jedne branże rozkwitają, inne – rozpaczają. Nie przybyło wprawdzie wielu bezrobotnych, ale wzrosła liczba osób biernych zawodowo.
Hasło “Budujemy mieszkania, na które nas nie stać” nie traci na aktualności.
Paradoks naszych czasów: postsolidarnościowy rząd zlikwidował prawo do strajku solidarnościowego.
———–
Rozmowa Mirosława Oczkosia z Łukaszem Komudą, ekspertem Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych.

 

Kwiecień 2021

– Żeby coś osiągnąć, niezbędna jest gotowość do wyjścia ze strefy komfortu, w tym gotowość do podjęcia ryzyka. Ta gotowość pozwala też podnieść się z najcięższej porażki – podkreśla Robert Korzeniowski, najbardziej utytułowany polski sportowiec.

 

Katarzyna Kłosińska oraz Mirosław Oczkoś o roli, jaką pełni Rada Języka Polskiego; o tym, dlaczego feminatywy są potrzebne i czy właściwe jest zapożyczanie słów z języków obcych; o instrumentalnym traktowaniu języka w celach politycznych; a także o tym, czym zajmuje się Obserwatorium Językowe Uniwersytetu Warszawskiego.

 

Z prawami konstytucyjnymi jest jak z prawami fizyki: zaczynasz je rozumieć, kiedy uderzysz w drzewo… Tymczasem rządzący przejechali na czerwonym świetle, po czym pobili policjanta i zamienili go na “swojego”. Mimo to powinniśmy powstrzymać się przed odwetem. Dlaczego? Wyjaśnia Marcin Matczak.
P.S.
Tata Maty krótko i szczerze o swoim synu.

 

– Brak szacunku do innych bierze się z braku szacunku do samego siebie. Rządzący dziś Polską cierpią na głębokie traumy i właśnie te wewnętrzne deficyty sprawiają, że chcą narzucić innym swój styl życia i poglądy, czyli odebrać im wolność. A przecież każdy człowiek ma prawo żyć tak jak chce i nikt nie ma prawa go krzywdzić – mówi Iwona Guzowska, pierwsza Polka, która została Mistrzynią Świata w boksie zawodowym. Sportsmenka, polityczka, a dziś – przedsiębiorczyni.

 

Marzec 2021

Luty 2021

Styczeń 2021

Grudzień 2020

Listopad 2020

Październik 2020

 

Audycja początkowo była nadawana pt. POLITICAL FICTION.

Posłuchaj podcastów

Wrzesień 2020

Sierpień 2020

Lipiec 2020

Czerwiec 2020

Maj 2020

Kwiecień 2020

POLITYCZNA BORELIOZA była pierwszą audycją Mirosława Oczkosia w radiospacji a Zbigniew Hołdys jego pierwszym gościem.

Posłuchaj podcastu


Czytaj więcej

Prowadzący


SŁUCHAJ RADIOSPACJI TAM, GDZIE CHCESZ

Pobierz naszą aplikację na telefon lub tablet i ciesz się wyjątkowym klimatem.

Pobierz aplikację:


Podcasty z poprzednich Audycji