fbpx

PLAYER ->

radiospacja

Teraz gra/my

Tytuł

Wykonawca


DUCHOWY MATERIALIZM

Zaplanowane audycje

Piątek 12:00 13:00

“(I Can’t Get No) Satisfaction” Stonesów...

Szukałem satysfakcji w wielu miejscach: w pracy, imprezach, związkach, pieniądzach, popularności, trendach, pozie, grach komputerowych, nauce i używkach. Nie tylko jej nie znalazłem, ale im bardziej szukałem, tym mocniej odczuwałem jej brak. Skoro z materią mi nie wyszło, to zacząłem szukać gdzie indziej. Inspirowany archetypem duchowego bohatera – poszukiwacza, zacząłem podróżować, myśląc, że porzucenie systemu i dotychczasowego życia rozwiąże wszystkie problemy i pozwoli mi się uwolnić od zagubienia i głębokiego niepokoju. Pochłonęła mnie medytacja, religia,mistycyzm, runy, joga, psychodeliki, neoszamanizm, psychologia i parapsychologia. Mieszkałem w ośrodku ayahuaski, w jaskini i na squacie. Spotykałem się z jasnowidzami, joginami, peruwiańskimi szamanami, mistrzami medytacji i uzdrowicielami.

Posmakowałem podróżowania bez pieniędzy, dumpser divingu i życia w komunie. Jeździłem na rozmaite warsztaty, terapie, festiwale, odosobnienia i rainbow gatherings. Kolekcjonując kolejne doświadczenia i wiedzę, oddalałem się od źródła. Szukałem na zewnątrz, przybierając kolejne pozy: buddysty, hipisa, szamana. Z każdą nową maską, czułem się coraz bardziej pusty i sfrustrowany. Im większa stawała się moja kolekcja doświadczeń, tym bardziej mi ciążyła. Nigdzie nie znalazłem satysfakcji. Nie dlatego, że z rzeczami, których próbowałem było coś nie tak, ale dlatego, że patrzyłem nie tam, gdzie trzeba. Zamiast patrzeć na księżyc, skupiałem się na palcu, który na niego wskazuje.

Duchowy materializm, pojęcie po raz pierwszy użyte przez buddyjskiego nauczyciela Czogjama Trungpę, oznacza przekonanie ego, że kolekcjonowanie duchowych doświadczeń jest duchowym rozwojem. Tak jednak nie jest.

Szukając satysfakcji i uciekając od bólu egzystencjalnego, udało mi się zgromadzić niezłą kolekcję doświadczeń, ale niepokój nie zniknął. Ego się nie rozpuściło, a tylko zyskało mocy, stając się jeszcze bardziej wyrafinowane i zręczne w sztuce samousprawiedliwiania się i kreowania sztuczności.

Szczerze i bez ściemy opowiem o tym jak się gubiłem i odnajdywałem - i jak gubię i odnajduję się nadal.

Program będzie realizowany w kamiennej chatce w Himalajach, w odległości około trzech kilometrów od rezydencji J.Ś. Dalajlamy. Mam szczęście mieszkać tu od kilku lat, otrzymując nauki buddyjskie i studiując język tybetański na LTWA (Library of Tibetan Books and Archives, Dharamsala).

Posłuchaj podcastów


Czytaj więcej

Prowadzący


SŁUCHAJ RADIOSPACJI TAM, GDZIE CHCESZ

Pobierz naszą aplikację na telefon lub tablet i ciesz się wyjątkowym klimatem.

Pobierz aplikację: